Uwaga! Powiat sochaczewski w obszarze zagrożenia wścieklizną!

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sochaczewie informuje, że w związku z wystąpieniem przypadków wścieklizny w powiecie gostynińskim, w dniu 15 kwietnia 2022 r., zostało opublikowane Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego, Poz. 4604.

Zgodnie z tym rozporządzeniem cały obszar powiatu sochaczewskiego został włączony do obszaru zagrożonego wścieklizną. Właściciele zwierząt zobowiązani są do przestrzegania następujących nakazów:

  • Trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu;
  • Pozostawienie zwierząt gospodarskich, za wyjątkiem pszczoły miodnej i jedwabnika morwowego, w okólnikach i na zamkniętych wybiegach;
  • Szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sochaczewie przypomina również o obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia na terenie całej Polski.

Apeluje się o zachowanie bezpiecznej odległości w przypadku napotkania zwierząt dzikich oraz o zachowanie szczególnej ostrożności w obliczu konieczności ratowania zwierząt poszkodowanych w zdarzeniach drogowych.

Uwaga! Powiat sochaczewski w obszarze zagrożenia wścieklizną!
Przewiń na górę